Atomowa Kwatera Dowodzenia

Jak już się orientujecie Atomowa Kwatera Dowodzenia w Kampinoskim Parku Narodowym została wyburzona, na jej miejscu powstanie schronisko dla nietoperzy. Prace rozbiórkowe zaczęły się jakoś na początku Kwietnia. I zdarzyłem wraz z moją ekipą po raz ostatni odwiedzić to miejsce.
Teraz trochę o Historii:
Ten niedokończony obiekt miał służyć jako stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.
12 kwietnia 1962 roku resort leśnictwa przekazał wojsku 1 ha gruntu na cele obronne i dodatkowo 10 ha na cele ochrony tajemnicy tajnej strefy. Obiekt ten został opisany w protokole przekazania Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu jako: „Kompleks numer 7215 o powierzchni jednego hektara, posiadający trzy obiekty budowlane o łącznej kubaturze 18,5 tysiąca metrów sześciennych i powierzchni użytkowej 3800 metrów kwadratowych”. Przed budową obiektu wykonano w wydmie wielki wykop w kształcie leja, a po wybudowaniu trzech budynków planowano wykopanym piachem przykryć podziemne zabudowania.

Budowę rozpoczęto w latach 60. XX wieku, zaś prace prowadzono do lat 80. – ostatni prawdopodobnie był budowany obiekt nie przykryty piachem, czyli wielka podziemna hala. Prace zostały wstrzymane m.in. na skutek wykorzystywania satelitów wywiadowczych. W trakcie budowy mieli przebywać tu z wizytacją gen. Wojciech Jaruzelski i marszałek Wiktor Kulikow. Po przekazaniu kompleksu Parkowi Narodowemu w 2004 roku, praktycznie kompletnie wyposażony obiekt, wobec braku nadzoru, jest sukcesywnie rozkradany (na początek rozkradziono kable energetyczne, telefoniczne, głowice silników Diesla i inne).


DANE MIEJSCA:
Dostęp: Miejsce nieaktywne
Dział: Archiwum
Atrakcyjność: Duża

2 komentarze

  1. Szkoda tak pięknego miejsca :(.

    OdpowiedzUsuń
  2. Atomowa kwatera dowodzenia została już wyburzona, ma tu powstać centrum dla nietoperzy (podobno dużo ich w Kampinosie)

    OdpowiedzUsuń