Tartak Rubena Najwera

Jest to przedwojenny tartak Rubena Nejwera. Miejsce tragiczne. Z końcem 1941 roku założono, tam obóz pracy dla około 400 Żydów, Ich zadaniem była praca w tartaku, wykonywanie robót melioracyjnych i budowa strategicznej drogi, od koloru ceglanego bruku zwaną czerwoną drogą (obecnie ulica Podkowy w Warszawie). W maju 1942 roku Niemcy zabrali do pracy w Tartaku od 80 do 100 osób, informując że tylko ci mają szanse na przeżycie. Pracujący w tartaku zostali zamordowani 7 maja 1943 przez niemiecką żandarmerię. Część zastrzelono, a reszta zginęła od wybuchu granatu wrzuconego do baraku, w którym przebywali. Pochowano ich w zbiorowej mogile za tartakiem. Ekshumacja miała miejsce w latach 70.
Tartak – to zakład, w którym dokonuje się przerobu drewna.
DANE MIEJSCA
Dostęp: Obiekt możliwy do zwiedzenia
Atrakcyjność: Średnia

4 komentarze

 1. Ale piękne miejsce, zdjęcia także. Ta drewniana konstrukcja jest naprawdę ciekawa.

  A skąd wiadomo że to miejsce ma taką przerażającą historię ? .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, historie tego miejsca poznaliśmy czytając artykuł o Getcie w Falenicy można go przeczytać tu Getto w Warszawskiej Falenicy.

   Miejcie jest naprawdę ciekawe i fotogeniczne, a cały teren jest spory.

   Usuń
 2. Historia bardzo ciekawa, sam osobiście dziś tam byłem i przyznam że miejsce ma swój klimat. Przy okazji odwiedziłem kilka próchniaków po trasie :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejne świetne wpisy i miejscówki, nie mogę się doczekać kolejnych odwiedzonych przez ciebie opuszczonych miejsc... :)

  OdpowiedzUsuń