Psychiatryk - Zofiówka

Już raz pokazywałem wam fotki z Opuszczonego Szpitala Psychiatrycznego Zofiówka, tym razem jest ich więcej. Przypomnę historię tego oto i miejsca, która zapewne każdemu jest świetnie znana ;)

W 1906 r. z inicjatywy lekarzy: Adama Wiezla, Samuela Goldflama, Ludwika Bregmana, inż. Adolfa Weisblata, Majera Rudsteina, sędziego Arnolda Szpinaka powstało Towarzystwo Opieki nad Ubogimi Nerwowo i Umysłowo Chorymi Żydami w Polsce.

W 1908 r. Towarzystwo zaczęło realizować projekt pierwszego społecznego zakładu dla umysłowo chorych na terenie Otwocka. Dzięki Zofii Endelman, która w 1907 r. oddała na ten cel swoją biżuterię, zakupiono 30-morgowy teren. Zaczęto budować „Zofiówkę”. Budową kierował inż. Adolf Weisblat według planów budowniczego architekta inż. Henryka Stifelmana.

W 1908 r. zbudowano pawilon męski. Piętrowy budynek mieścił na parterze trzy duże sale: jadalnię i sypialnie dla chorych płatnych, poczekalnię dla odwiedzających, kredens, ubikacje, pokój zapasowy i pokój do czyszczenia ubrania po pracy w ogrodzie. Na piętrze znajdowały się trzy sypialnie po 10–15 łóżek i w każdej z nich po jednym łóżku dla pielęgniarza, dwa pokoje odosobnienia dla chorych niespokojnych, pokoje dla lekarza, dla dozorcy i urządzenia sanitarne.

W 1910 r. dzięki darczyńcy Hermanowi Poznańskiemu, w odległości 100 kroków od pawilonu męskiego powstał pawilon dla kobiet. Był to budynek parterowy i składał się z dwóch dużych sypialni połączonych arkadami, sali dziennego pobytu, pokoju lekarza, pokoju zapasowego i urządzeń sanitarnych.

W 1926 r. otwarto pawilon na 60 łóżek i po zaciągnięciu pożyczki w Magistracie, pawilon następny. W 1937 r. „Zofiówka” oferowała 275 łóżek. Pierwszym kierownikiem Zakładu był dr Samuel Goldflam (1852–1932), neurolog, pionier mikroskopii układu nerwowego. Do „Zofiówki” przyjmowano zasadniczo chorych spokojnych, zdolnych jeszcze do zajmowania się jakąkolwiek pracą. Większość chorych leczono bezpłatnie na koszt Towarzystwa lub gmin. Za niewielu tylko pacjentów rodziny deklarowały pewną stałą opłatę pieniężną na cele Towarzystwa.

W dniu 01.12.1940 r. „Zofiówka” znalazła się na terenie getta uzdrowiskowego. 19.08.1942 r. nastąpiła likwidacja getta. Rozstrzelano 108 chorych i trzech lekarzy, garstkę wtłoczono do wagonów, niektórym lekarzom udało się uciec (dyr. Miller), inni popełnili samobójstwo (dr Lewinówna, dr Maślanko, mgr Lichtenfeld). W 1943 r. Niemcy planowali zorganizować w „Zofiówce” ośrodek Lebensbornheim–Ostland. Urządzenia lekarskie i część ruchomości miały być za zgodą Wyższego Dowódcy SS i Policji GG dostarczone z getta z Warszawy. Oba domy miały pomieścić około 100 matek i 150 dzieci. Jeden z nich przeznaczony został na zakład położniczy, drugi zaś na żłobek oraz dom dziecka. Zakład miał zajmować się również germanizacją dzieci polskich i przystosowaniem ich do adopcji w rodzinach niemieckich. Te plany nigdy nie zostały zrealizowane.

Po wycofaniu się Niemców w 1944 r. „Zofiówkę” zajęła Armia Czerwona i 11.06.1946 r. przekazała ją Zarządowi Miasta Otwocka. W „Zofiówce” po remoncie i adaptacji otworzono Socjalistyczny Ośrodek Szkoleniowy, następnie Centralną Szkołę Aktywu ZMP. W latach 1955–1956 utworzono Państwowe Sanatorium Przeciwgruźlicze im. Stefana Okrzei dla młodzieży w wieku powyżej 15 lat. W czasie leczenia prawie wszyscy pacjenci uczyli się w zorganizowanym w sanatorium liceum ogólnokształcącym i mogli otrzymać świadectwo dojrzałości. Zakład liczył 250 łóżek i miał wysoko wykwalifikowaną kadrę lekarską i pedagogiczną. W 1967 r. zakład został włączony do Sanatorium im. Feliksa Dzierżyńskiego i odtąd leczył dorosłych chorych na gruźlicę płuc.

Zrobiła się noc i koniec zwiedzania :)


DANE MIEJSCA
Dostęp: Obiekt możliwy do zwiedzenia
Atrakcyjność: Duża
__________________________
Zakaz kopiowania zdjęć, bez zgody autora!
Fotki naszego kumpla: Michał Jankowski Fotografia

5 komentarze

 1. Bardzo ciekawy wpis, piękne są te budynki, niestety zrujnowane. Mogę poprosić o namiary na ten Szpital, też bym chciał go odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie lokalizacje (Oprócz tych strzeżonych) znajdują się tu : MAPA - Opuszczone miejsca

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Już znalazłem go. Mapa bardzo przydatna, dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia i bardzo fajna miejscówka.

  OdpowiedzUsuń