Opuszczony młyn parowy

Młyn Michla to dawny kompleks przemysłowy przy ul. Objazdowej, na terenie warszawskiej Pragi-Północ (Szmulowizna), składający się z młyna parowego, spichrza i portierni. Obiekt znajduje się od 2010 r., w wojewódzkim rejestrze zabytków.
Zakład należał do Towarzystwa Aukcyjnego "Warszawski Młyn Parowy" należącego do Ludwika Michla. Tak zwany Młyn Parowy Michla powstał w 1899 r., i zaopatrywał w parę powstały w 1910 r., spichlerz stojący w bezpośrednim sąsiedztwie.

W czasie II wojny światowej w wyniku ostrzału artyleryjskiego spłonęła najwyższa kondygnacja spichlerza.

Do lat 80. XX wieku z obiektów dawnego przedsiębiorstwa Ludwika Michla, korzystało Stołeczne Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Agred", a po nim kolejnym właścicielem obiektów była WSS Społem. Firma wyniosła się ze spichlerza w latach 90. XX wieku.

W ostatnich latach w niezabezpieczonych w budynkach koczowali bezdomni, a także teren systematycznie był rozkradany przez złomiarzy. W 2006 r. doszło do pożaru, z którego zachował się jedynie budynek spichlerza i młyna.

Aktualnie budynek Młyna jest bardzo dobrze zabezpieczony, ale na terenie stoi kilka budynków możliwych do zwiedzania, pomieszkują w nich bezdomni.
DANE MIEJSCA:
Dostęp: Miejsce nieaktywne
Dział: Archiwum
Atrakcyjność: Średnia

0 komentarze